Prije nego što budete spremni dovesti svog psa kući, morate mu kupiti raznoliku opremu i potrepštine. Ispod je popis svih osnovnih stvari koje će Vam trebati kako bi se prinova u Vašoj obitelji osjećala ugodno i dobrodošlo.

1. Hrana

Prije nego što dovedete novog psa u kuću, obavezno imajte spremnu hranu i poslastice. Kakvu hranu ćete kupiti, ovisi o dobi i pasmini Vašeg novog prijatelja, a svakako pazite da se držite preporučenih količina. Više savjeta o tome kako odabrati hranu za Vašeg psa pročitajte ovdje.

2. Jastuci i ležajevi

Vašem psu je potreban udoban ležaj, stoga svakako kupite onaj koji je dovoljno velik da u njemu može izrasti i ispružiti se.

3. Zdjelice

Trebati će Vam odvojene (neklizajuće) posude za hranu i vodu. One bi trebale biti podignute od poda za visoke pse. Provjerite je li svježa voda uvijek dostupna za Vašeg psa.

4. Oprema i potrepštine za higijenu i kozmetiku

Kratkodlake pse potrebno je redovito njegovati, posebno kada se linjaju, jer im se dlaka može uhvatiti za sve! Upotrijebite četku s gumenim zupcima ili četku s kratkim zupcima koja masira kožu i uklanja otpalu dlaku.

Pasminama sa srednjom do dugom dlakom ili gustom poddlakom potrebno je nježno raspetljavanje svaki dan kako bi bila bez čvorova. Glavna problematična područja koja zahtijevaju najviše pažnje su iza ušiju, između prstiju, ispod stopala, u pazuhu, na stražnjoj strani nogu i oko repa. Neki psi zahtijevaju redovito čišćenje brade ili dlaka oko očiju.

Uvijek četkajte svog psa polako i nježno. Uvedite koncept dotjerivanja s vrlo kratkim trajanjem, koje ćete postupno povećavati. Ako Vaše štene pokuša ugristi četku, stavite malo sredstva za odbijanje pasa na četku kako bi naučili da ne gnjave.

Nekim će psima trebati podrezati nokte ako postanu predugi. Ako Vaš pas ima kandže (poput malih palčeva na unutarnjoj strani ‘zapešća’), treba ih često provjeravati jer se oni prirodno ne troše i mogu narasti u krug i urezati se u meso. Možete naučiti sami podrezati nokte ili zatražiti njegovatelja da to učini umjesto Vas.

Pse je potrebno kupati samo svakih nekoliko mjeseci, osim ako su plivali ili se uvaljali u nešto smrdljivo. Koristite šampon za pse i stavite neklizajuću prostirku ako koristite kadu. Sušenje Vašeg psa ručnikom je važno i naviknut će ga na sušenje kad se mokar vrati kući iz šetnje.

Bolest desni je prečesta kod sredovječnih pasa i može dovesti do raznih zdravstvenih problema, pa se psu isplati oprati zube. Koristite posebnu pastu za pse, koja dolazi u ukusnim okusima i ne pjeni se (za razliku od ljudske paste za zube), s posebnim gumenim naprstkom za pseće zube.

5. Ogrlice

Odaberite udobnu ogrlicu koja odgovara pasmini, veličini i dobi Vašeg psa. Štenci brzo rastu i gotovo svakodnevno treba provjeravati u kakvom je ogrlica stanju i odgovara li mu veličina još uvijek. Ona ne bi trebali biti toliko labava da može kliznuti preko glave Vašeg psa, niti toliko zategnuta da ne možete provući dva prsta ispod.

6. Vodilice

Odaberite vodilicu koja odgovara veličini i pasmini Vašeg psa – ne predugačka, prekratka ili pretežka. Dobra vodilica u formi užeta je čvrsta i udobna za ruke. Držanje lančanih vodilica može biti bolno, ali korisno ako imate psa koji voli žvakati ili nositi vodilicu u ustima. Najlonske vodilice su čvrste, ali mogu nažuljati ruke.

7. Igračke

Vrlo je važno da Vaš pas ima niz prikladnih i zanimljivih igračaka za igru, inače bi mogao žvakati Vaše stvari umjesto svoje. Igračke za žvakanje također pružaju mentalnu stimulaciju, pomažu u održavanju zubi Vašeg psa čistima i omogućuju mu da vježba svoju čeljust. Pažljivo birajte igračke za svoje štene – neke mogu biti premale i mogu ugušiti Vašeg psa, dok se druge mogu razlomiti.

8. Odjeća

Nekim kratkodlakim ili nedavno ošišanim psima može biti stvarno hladno, pa bi im moglo dobro doći kada u šetnji nose džemper ili kaput. Neki dugodlaki psi mogu imati koristi od kabanice kako bi bili čisti i suhi zimi ili kad pada kiša. Pobrinite se da mu veličina paše i da se u njoj osjeća udobno. Nikada nemojte tjerati svog psa da nosi odjeću u zatvorenom prostoru.